Zalety i wady podłóg drewnianych

Zalety i wady podłóg drewnianych

 

Obecnie co raz częsćiej ludzi zwraca uwagę na produkty i materiały z certyfikatami bio i eko. Co raz świadomiej dbamy o zdrowie własne i swoich bliskich. Jednak bez wzgledu na to czy od zawsze lubiliśmy materiały naturalne czy to pomysł ostatnio przeczytanych artykułów, i tak drewno będzie się cieszyć największym powodzeniem. Kojarzy się nam z naturą, ciepłem, lasem, przyjemną wonią żywicy. Wystepuje w wielu kolorach i pasuje niemal do wszystkich wnętrzi materiałów wykończeniowych. Po przeczytaniu tego artykułu sceptycy przekonają sie zaletach drewnianych podłóg a miłosnicy utwierdza że był to słuszny wybór.

 

Zalety podłogi drewnianej:

-Jako materiał naturalny "oddycha" tworząc w pomieszczeniu czy domu mikroklimat

-Pochłania nadmiar wilgoci i oddaje ją w suche dni utrzymując nawilzenie powietrza na stałym poziomie.

-Drewno nie przyciąga kurzu, nie wykazuje skłonności do elektryzowania się a dodatkowo jonizuje powietrze.

-Dzięki swoim właściwościom ogranicza rozwój roztoczy

-Drewno jest izolatorem. Zawsze mamy wrażenie że podłoga po której chodzimy jest ciepła.

-Deska podłogowa klejona bardzo dobrze wygłusza i nie trzeszczy podczas chodzenia.

-Jest mniej śliska od paneli co jest korzystniejsze dla zwierząt domowych, które moga mieć z czasem problemy ze stawami przez notoryczne rozjeżdżanie się łap.

-Możliwość regeneracji. Delikatne rysy na powierzchni można zniwelować przecierając dane miejsce olejem. Olej wnikając w drewno sprawia że powierzchnia zabliźnia się i rysy są mniej widoczne.

-Jest bardzo wytrzymała. Prawidłowo konserwowana wytrzyma 30 lat później należy poddać ją renowacji. Panele są rozwiązaniem jednorazowym a ich żywotność to średnio 5 lat.

-Zdrowie. Jeśli nie uzywamy do jej impregnacji chemicznych lakierów tylko naturalnych olei lub lakierów bez szkodliwych ulepszaczy to zyskujemy na zdrowiu my i nasze zwerzęta.

-Cena. Na ogół drewniane podłogi w porównaniu do innych materiałów wychodzą drogo, jednak są sposoby by zaoszczędzić kilka złotych na metrze nie tracąc nic na jakości np. zamiast egzotycznych drezw zamówić rodzimy twardy gatunek (jesion, buk, dąb), zamiast deski wybrać mozaikę lub bruk drewniany, który jest tańszy a wygląda równie dobrze.

 

Wady podłogi drewnianej

-Cena. Może wydawać się wysoka, ale podłogi drewniane są inwestycją na lata.

-Konserwacja dla niektórych może być uciążliwa, ale nie oszukujmy się każdej podłodze trzeba poswięcić chwilę na pielęgnację. Gres również trzeba impregnować jesli chcemy zmywac go mopem a nie szczotka ryżową.

-Zmiana barwy z biegiem czasu

Drewno jest materiałem naturalnym i naturalnie z czasem zmienia swoją barwę (szczególnie podczas pierwszych kilku miesięcy użytkowania).  Wieksze znaczenie odgrywa tutaj gatunek drewna niz jego wykończenie, ponieważ drewno odbarwia się na skutek działania promieni UV. Jedne gatunki reagują gwałtowniej na ich wpływ a u innych proces ten przebiega spokojniej.

Gatunki gwałtownie reagujące na promieniowanie (zmieniające barwę o 3-4 tony) to drewno: orzechowe, klonowe, olchowe i egzotyczne takie jak: bubinga, doussie, merbau, mutenye, padouk, sapella. Mniej podatne na zmianę barwy (różnica 1-2 tonów) są drzewa: akacjowe, brzozowe, bukowe (naturalne i parzone), dębowe i dębowe czerwone, jesiony i graby. A z egzotycznych wyróżniamy: cherry, badi, iroko, tali, jatobe i wenge.

 

Wybór materiału na podłoge jest kwestia gustu. Obecnie mamy bardzo dużo możliwości od kamienia, gresów matowych po szkliwione przypominające taflę szkła, przez mozaiki, betony ozdobne, wykładziny z tkanin i gumowane, panele po drewno.

Tylko od naszej wyobraźni i zasobności portfela zalezy, które rozwiązanie wybierzemy.

Najlepsze jest rozwiązanie solidne i trwałe na lata, łatwe w utrzymaniu czystości, zdrowe, nieszkodliwe w utylizacji i przyjazne dla czworonogów bo co raz więcej osób dba o zwierzaki jak o członków rodziny, dlatego nie zapominajmy również o nich i wybierajmy mądrze.

 

 

 

Producent podłóg drewnianych zaprasza na stronę:

http://www.domyjakzbali.pl/
 

 

 

22 października 2015

Pozycjonowanie strony zapewnia Lab Interactive

Copyright 2015 Lab Interactive