Wykańczanie podłóg drewnianych

Najpopularniejszymi rozwiązaniami stosowanymi do wykończenia podłogi drewniane jest lakier lub olej. Cieszą się dużą popularnością ponieważ podkreślają naturalność drewna. Cechują się szeroką paleta odcieni i kolorów od niemal białego po czerń.

 

Jaki lakier wybrać

Większość osób decydujących sie na drewnianą podłogę wybiera gotowe deski lakierowane fabrycznie. Zwykle na takim elemencie znajduje się siedem warstw lakieru nałożonych równomiernie, bez zacieków i skaz. Dodatkowo taka lakierowana deska jest utwardzana promieniami UV. Te zabiegi sprawiają że podłoga nadaje się do chodzenia już po położeniu.

Lakiery w fabryce dostępne są w trzech rodzajach wykończenia: wysoki połysk, pół-mat i mat.

Lakier o wysokim połysku
 

Ten rodzaj wykończenia to lakier błyszczący. Odbija swiatło, optycznie zwiększa rozmiar wnętrza, ale nadaje się do pomieszczeń o niedużym natężeniu ruchu, ponieważ drobne rysy wpływają na psucie efektu gładkiej tafli i matowieniu powierzchni. Takie wykonczenie podłogi wymaga od właściciela staranności i dokładności w pielęgnacji. Trzeba ją często odkurzać przy pomocy specjalnej końcówki do parkietów.

 

Lakier pół-matowy

 

Pół-mat o słabym połysku to rodzaj wykończenia podłogi wybierany najczęściej. Uwypukla naturalną fakturę drewnianych powierzchni. Dodatkowo zabezpiecza drewno na tyle że jest odporne na ścieranie ( ochrona przed mikrorysami) i pomaga utrzymać je w czystości przez zapewnienie gładkiej powierzchni.

Nie jest ani błyszczący ani w pełni matowy dlatego ewentualne uszkodzenia czy drobne rysy, które powstana z czasem są mniej widoczne na pierwszy rzut oka.

 

Lakier Matowy

 

Pokrycie podłogi drewnianej lakierem matowym sprawia wrażenie "surowego drewna" lub pokrytego naturalnym olejem. Podczas chodzenia po powierzchni takiej podłogi czujemy miękkość i ciepło drewna. Ten typ lakieru jest równie odporny na ścieranie i niekłopotliwy w utrzymaniu czystości jak lakier pół-matowy. Lakier matowy najlepiej tuszuje rysy  dlatego jest najodpowiedniejszy do pomieszczeń publicznych czy pokoi gdzie przewija sie na codzien duzo osób lub są intensywnie eksploatowane. Powierzchnie matowe mają to do siebie że  zczasem intensywnego uzytkowania mogą się "wyświecać" ten efekt spotkamy np w górach gdzie popularne szlaki wręcz polerują części schodków czy naturalnych skał.

 

Olej naturalny

 

Technika olejowania drewna jest najbardziej ekologiczna. Daje naturalny efekt bez przesadnego blasku, jest wolna od chemii i podkresla piękną fakturę drewna ze wszystkimi ziarnistościami oraz wydobywa głębię koloru z deski. Jest łatwiejszą formą impregnacji niż lakier bo po podłodze olejowanej można chodzić praktycznie od zaraz, w przeciwieństwie do lakieru którego nalezy nałożyć kilka wartw i czekać aż wyschnie a każdy pyłek czy włosek który dostanie się na mokrą powierzchnię zostanie wtopiony i widoczny do następnego cyklinowania.

Podłoga olejowana nie wymaga w trakcie użytkowania więcej uwagi i pielęgnacji od lakierowanej. Zwykłe odkurzenie i przetarcie wilgotną ściereczką lub dobrze wykeconym mopem w zupełności wyatarczą.

Jedynym minusem może być fakt, że musi być olejowana regularnie. Jednak i ta czynność ma swoje pozytywne aspekty. Im regularniej i więcej wcieramy oleju w drewno tym bardziej podkreślamy jego odcień i wydobywamy głebie koloru.  

 

Podłogi uszlachetniane

 

Dekoratorzy wnętrza także co raz większa ilość kupujących zaczyna interesować się drewnem pod kątem wzornictwa i wystroju. Obecnie jest wiele sposobów i metod by drewno zyskało na atrakcyjności wizualnej czy zwyczajnie podkreslić ukryte w deskach naturalne piękno. Oto niektóre z nich:

Szczotkowanie

 

Ta metoda podkreśla naturalność desek drewnianych uwidaczniając ich strukturę i charakterystyczne dla danego gatunku cechy. Efekt można stopniować i zmieniać w zależności od intensywności szczotkowania, rodzaju szczotki (do ich wykonania uzywa się róznych materiałów) czy gatunku obrabianego drewna (gatunki twarde będą bardziej odporne na obróbkę niż miękkie np. sosnowe). Klienci wybierający ten rodzaj uszlachetnienia podłogi drewnianej zwykle łączą go fazowaniem i zabiegami barwiacymi dana powierzchnię.

 

Barwienie powierzchni

 

Barwienie stosujemy kiedy chcemy odświeżyć naszą podłogę, kiedy diametralnie lub przynajmniej znacząco zmieniamy wystrój wnętrza ewentualnie jeśli chcemy ieć podłogę o danych parametrach wytrzmałości czy odporności na wilgoć a kolor zupełnie nam nie odpowiada. Jednak obecnie rynek dostarcza nam tyle rozmaitych gatunków rodzimych i importowanych w tym egzotycznych, występujących w najrózniejszych kolorach, że od  barwienia powoli się odchodzi.

 

Fazowanie

 

Fazowanie to zabieg dzieki któremu można podkreślić kształt deski ( w przypadku podłóg jednopasmowych ) Fazowanie mozna przeprowadzic pod róznymi kontami uzyskując inny efekt.

Mikrofaza to delikatne zaznaczenie krawędzi deski z pomocą papieru ściernego odrobnej gradacji. Głębokie fazowanie nadaje deskom szlachetniejszego wyglądu. Deska podłogowa poddana głebokiemu fazowaniu na wszystkich swoich krawędziach zyskuje solidny i rustykalny wygląd.
 

 

To jaki sposób uszlachetnienia czy impregnacji wybierzemy zależy od  gatunku drewna i tego jak często mamy zamiar poświęcać czas na renowację podłogi.

Oczywiście należy pamietać by preparaty do impregnacji były pozbbawione szkodliwych dla nas substancji takich jak: formaldehyd, izocyjanek i rozpuszczalniki.

 

 

 

 

 

Producent podłóg drewnianych zaprasza na stronę:

http://www.domyjakzbali.pl/Deska_podlogowa

 

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

28 października 2015

Pozycjonowanie strony zapewnia Lab Interactive

Copyright 2015 Lab Interactive