Podłogi drewniane  - co jeszcze warto o nich wiedzieć

Podłogi drewniane są surowcem  naturalnym, jego produkcja nie jest dla srodowiska szkodliwa, co wiecej jest to surowiec odnawialny, trwałyi hipoalergiczny. Podłogi drewniane sa piękne i komfortowe w użytkowaniu.

Z czasem kolor naszej podłogi ulega zmianom w zaleznosci od użytego gatunku może ten proces nastąpić szybciej lub wolniej.

 

Jak optycznie zmienić rozmiar wnętrza ?

 

Atutem takiej podłogi jest możliwość wizualnej zmiany rozmiaru pomieszczenia zwykłą deska podłogowa.

Duże elementy podłogi takie jak deski czy duże klepki pomogą optycznie zminejszyć pomieszczenie lub ułożone w odpowiednią stronę poszerzą lub zwężą niesymetryczną salę.

Za to mniejsze fragmenty ułozone na podłodze takie jak mozaika czy bruk drewniany przyczynia sie do optycznego powiększenia sali.

Długie deski lub pasy złozone z wzorów np. parkiet "cegiełka" czy "jodełka" ułożone równolegle do dłuższej ściany poszerzą lub wydłużą pomieszcenie w zależności gdzie w pokoju znajduja się drzwi. To samo tyczy się ścian. Pasy pionowe wydłuzają pasy poziome poszerzają optycznie wnętrze.

Kiedy nasz pokój jest mocno nasłoneczniony w ciągu dnia najlepiej dla równowagi wybrac podłogę w chłodnym odcieniu. Zaś jeśli nasze mieszkanie nalezy do ciemnych i niskich radzimy poszukać podłogi w ciepłym odcieniu i jasnym kolorze.

Dla przykładu: Mały pokój będzie zdecydowanie korzystniej prezentował się z parkietem lub deska podłogowa w jasnym i ciepłym odcieniu np. z drewna sosnowego, klonowego lub buku. Zaś wysoki i duży pokój wytraci swoje proporcje kiedy na podłodze zalegną ciemne deski np. jakiegoś egzotycznego drewna.

Sposób montażu

 

Kiedy już decydujemy się na drewnianą podłogę kolejnym pytaniem jakie się nasunie będzie sposób jej zamontowania. Do wyboru mamy tradycyjny sposób: pióro-wpust. Gdzie deska wyposarzona jest z jednej strony w wypustkę a w po drugiej stronie wcięcie pozwalające na precyzyjne łączenie elementów w całość. Ta technika stosowana jest do podłóg klejonych do podłoża i jest to zabieg którego nie można pominąć. Drugim sposobem są zatrzaski przeznaczony jest głównie do podłóg "pływających" np. paneli drewnianych czy desek wielowarstwowych. Jednak nie jest to regułą i w razie potrzeby można panele czy deski przykleić do posadzki.

Oba sposoby są dobre. Wybór zależy od tego czy np. postanowimy sami zamontować podłogę czy wolimy zdać się na fachowca. Jeśli mamy zdolności manualne to poradzimy sobie z zatrzaskami bez problemu.

 

Podłogi drewniane a ogrzewanie podłogowe

 

Ten typ ogrzewania zyskije z roku na rok coraz wieksza popularność. Producent desek drewnianych potwierdza iż nie ma najmniejszych przeszkód by stosować drewniane deski w zestawieniu z tym typem ogrzewania. Do podłogi drewnianej poleca się rodzaj wodnego ogrzewania podłogowego, jednak deski powinny być w miarę cienkie i przyklejone do podłoża by osiagnąć oczekiwane rezultaty.

 

Kiedy w domu są dzieci

 

Każdy rodzic małego dzieka powinien liczyć się z faktem że zabawy dzieci moga powodować na podłodze wgniecenia i rysy. Dlatego do mieszkań i domów z małymi dziećmi poleca się podłogi o duzym stopniu twardości. To pozwoli podłożu przetwać ciężki okres dorastania naszych pociech bez potrzeby wydawania pieniędzy na renowację podłogi. Njawyższym stopniem trwałości wykazują się jatoba i bambus skręcany, są to jednak gatunki egzotyczne. Jesli chcemy mieć parkiet z drewna rodzimego warto rozejrzeć sie za dębem, bukiem lub jesionem. Kiedy w gre wchodzą zabrudzenia to oczywiscie drewno o niejednolitej barwie (z przejasnieniami lub cienowaniem) spisze sie lepiej i przebarwienia nie będą tak widoczne. Niejednolta barwa cechują się: drewno orzechowe i bambus tygrysi. Przed zakupem warto również sprawdzić czy drewno posiada wszelkie niezbędne atesty lub certyfikaty. Bedzie to dla nas gwarancją że do jej produkcji nie zostały użyte szkodliwe substancje i nasze dziecko będzie bezpieczne.

 

Drewniana podłoga a zwierzęta..

 

Żyjemy w miastach w dużych skupiskach ludzich i często do towarzystwa nabywamy psa lub kota. Często wyboru dokonujemy pod wpływem chwili i nie zastanawiamy się jaki wpływ zwierzaki będą miały na wyposarzenie naszego domu. O ile kot lubi sie wspinac i może biegać po regałach na podłogę schodząc rzadko, o tyle pies ma wiekszy wpływ na niszczenie podłóg naszego domu czy mieszkania ze względu na pazury, chęć zabawy i częste spacery. Jesli jestesmy na etapie budowy domu mozemy od razu zastanowić się czy planujemy przyjąć pod swój dach jakiegoś sympatycznego futrzaka i wybrac podłoge o odpowiednio dużej wytrzymałości. Jesli nie, zostaje nam remont i wymiana podłogi na cos odpowiedniejszego. Najlepsze do tego celu będą lite deski. Kafelki, gresy i panele są łatwe w utrzymaniu czystości, ale szalenie niepraktyczne dla pupila. Sprawiają że łapy się rozjeżdżają a stawy sa ciagle obciążone pod złym kątem co sprzyja zwyrodnieniom i zwichnięciom.

Kolorem podłogi możemy również zniwelować ilość sierści zostawianej przez czworonogi. Co jest dobrym rozwiazaniem jeśli często miewamy niezapowiedzianych gości a nie jesteśmy typem "perfekcyjnej pani domu". Zakup podłogi w odcieniu sierści naszego pupila jest dość ekscentrycznym pomysłem, ale zawsze można pomyśleć o odcieniu zblizonym do umaszczeni czworonoga. Dla przykładu rude włosy będzie niemal niewidoczna na deskach dębowych, jasna sierść zgninie na deskach jesionowych, bambusowych oraz klonowych. Ciemna sierść najlepiej zamaskować na deskach wykonanych z takich egzotycznych gatunków jak wenge.

 

Natężenie ruchu

 

Od  ilości przewijających się przez mieszkanie osób również zależy stopień zuzycia podłogi. Duża liczba domowników i czeste wizyty gośi lub przyjęcia z tańcami tylko przyspieszą termin renowacji podłóg. Jeśli mamy drewniana podłogę to jest nam łatwiej. Wystarczy raz na kilkanaście lat zetrzeć jej powierzchnię. Najlepiej jesli podłoga jest przyklejona. Pływające podłogi sa problematyczne podczas zabiegu cyklinowania.

Wszelkie zabiegi upiększające takie jak rozbieanie, bejcowanie, szczotkowanie czy postarzanie drewna tylko utrudniają odnowienie jego powierzchni.

 

Koszty montażu i wykończenia

 

Podłoga jeśli chcemy się nia cieszyć odpowiednio długo, powinna być odporna na ścieranie i zarysowania. Zaś warswa lakieru pokrywająca ją, jednocześnie powinna być jak najcieńsza by nie wyglądała sztucznie i uwydatniała kolor czy strukturę drewna.

Do czynników zwiększających koszt podłogi drewnianej można zaliczyć gatunek drzewa ( im trudniejszy do kupienia lub obróbki tym droższy), rodzaj użytych desek  ( deski wielowarstwowe, mozaika czy bruk to zdecydowanie tańsze rozwiązania od deski litej – białej czy parkietu tradycyjnego z odpornego na zarysowania drewna), trzeba doliczyć też koszty montażu, renowacji i wykończenia danej podłogi.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie do montażu wykwalifikowanej firmy czy parkieciarza z wileoletnim doświadczeniem ponieważ źle połozona podłoga będzie trzeszczeć, pękać, wypaczać się i narazi nas na dodatkowe koszty bo trzeba będzie ją zerwać i położyć nową.

Wykończenie, to ostatni etap montażu i od niego zależy ile posłuzy nam dana podłoga i jak będzie się prezentować. Do wyboru mamy najrózniejsze lakiery błyszczące, półmatowe i matowe a także oleje. Powinny być one pozbawione rozpuszczalników, formaldehydu i izocyjanku.

Jesli chcemy by nasza drewniana podłoga wyrózniała się na tle innych możemy też wybrac zabieg taki jak: bejcowanie, bilenie czy szczotkowanie. Ceny lakierów i usług są różne dlatego trzeba się z nimi dokładnie zapoznać i zdecydować, który sposób będzie dla nas najlepszy.

 

Choć wygląda to skomplikowanie to zakup drewnianej podłogi jest całkiem prosty dodatkowo jest inwestycją. Elementem na któreym nie mamy co oszczędzać bo to z nią mamy codzienny kontakt, to od niej zależy jak wnętrze bedzie się prezentować i czy chodzenie po mieszkaniu będzie dla nas przyjemnością czy trzeszczącym koszmarem. Jest to także inwestycja w zdrowie. Naturalny materiał zabezpieczony warstwą naturalnego oleju będzie zdrowy i bezpieczny dla zwierząt, dzieci i reszty domowników.

 

 

Producent podłóg drewnianych zaprasza na stronę:

http://www.domyjakzbali.pl/Deska_podlogowa

 

27 października 2015

Pozycjonowanie strony zapewnia Lab Interactive

Copyright 2015 Lab Interactive