Dom z bali – impregnacja

Dom z bali – impregnacja

Podstawowy materiał wykorzystywany do budowy chat z bali to najstarszy, a zarazem najtrwalszy surowiec. Powstałe na jego bazie budynki są w stanie przetrwać około 300 lat. Domy drewniane są coraz częściej doceniane, a częstotliwość ich  powstawania znacząco wzrosła. Taka popularność podyktowana jest głównie właściwościami drewna, które pozwala na zamieszkiwanie w budynku z niego powstałego przez cały rok. Mało tego, komfort mieszkania w takim domu jest wyższy niż w przypadku jego murowanego odpowiednika. Wynika to z faktu, że domy drewniane charakteryzują się właściwościami izolacyjnymi, dzięki czemu skutecznie chronią przed chłodem. Ta właściwość odgrywa duże znaczenie w miesiącach zimnych. W porze letniej zaś w zaciszu domowym można przyjemnie się ochłodzić w ciągu dnia. Trwałość materiału zapewnią odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Podstawowym sposobem zabezpieczenia jest impregnacja.

Działanie

Impregnowanie drewna ma za zadanie przedłużyć jego trwałość oraz ochronić przed czynnikami zewnętrznymi, które wykazują szkodliwy wpływ na strukturę. Negatywne oddziaływanie mają grzyby, bakterie, szkodniki, promieniowanie słoneczne, woda oraz glony i porosty. Środki z impregnatu, które wnikną w głąb drewna mają stanowić warstwę ochronną. Ze względu na funkcje, jakie pełnią impregnaty dzieli się je na: jednofunkcyjne (zwalczają jeden czynnik, np. szkodniki), dwufunkcyjne (zwalczają dwa czynniki, np. pleśń i szkodniki) oraz trójfunkcyjne (zwalczają wszystkie czynniki; ich nazwa pochodzi od głównych zagrożeń dla drewna – ogień, szkodniki i grzyby).

Skład impregnatu

Wśród podstawowych funkcji impregnacji wymienia się działanie ochronne przed ogniem. Dokładne i regularne pokrywanie elewacji drewnianej odpowiednim preparatem minimalizuje znacząco ryzyko pożaru. Ryzyko to jest prawie równe z tym dotyczącym domu murowanego. Impregnaty ze względu na rodzaj zastosowanego rozpuszczalnika dzieli się na:

- wodorozcieńczalne – są to impregnaty solne, powstałe na bazie roztworu soli nieorganicznych. Rozpuszczalniki tego typu nie są odporne na wodę, dlatego przeznaczone są do elementów znajdujących się wewnątrz;

- rozpuszczalnikowe – w ich składzie najczęściej znajduje się benzyna lakowa, dzięki której impregnat jest w stanie wniknąć głęboko w drewno. Z powodzeniem mogą być stosowane na zewnątrz, ponieważ cechują się wodoodpornością. Ich intensywny zapach jest czynnikiem przemawiającym za niestosowaniem ich wewnątrz pomieszczeń;

- olejowe – wykazują właściwości toksyczne, dlatego można stosować je jedynie na zewnątrz. Niektóre preparaty w wyniku rozcieńczenia z wodą będą się nadawać również do wewnątrz. Występują w postaci proszku, pasty lub w wersji gotowej do zastosowania.

Podsumowanie

Impregnacja, oprócz bejcowania, lakierowania i malowania, to jeden ze sposobów na zabezpieczenie drewnianej elewacji domów przed szkodliwymi czynnikami. Pozwoli ona na bezproblemowe użytkowanie domu z bali przed bardzo długi czas. Pamiętać jedynie należy o regularności w przypadku pielęgnacji drewna. Producentem elewacji drewnianych na rynku Unii Europejskiej jest L.Dom (www.domyjakzbali.pl).

15 grudnia 2015

Pozycjonowanie strony zapewnia Lab Interactive

Copyright 2015 Lab Interactive