Deski ryflowane – szerokie możliwości zastosowania

Deski ryflowane – szerokie możliwości zastosowania

Drewno to materiał, który cieszy się nieustającą popularnością. Deski drewniane można wykorzystać jako element wykończeniowy wewnętrzny oraz zewnętrzny. W przypadku zastosowania zewnętrznego koniecznie trzeba drewno dokładnie zabezpieczyć, aby mogło ono posłużyć przez lata. Deski najczęściej wykorzystuje się jako bazę do zbudowania konstrukcji tarasu. Chociaż istnieje o wiele więcej możliwości zastosowań drewna, które pozwolą na stworzenie konstrukcji o spójnej całości. Nowość na rynku stanowią deski ryflowane, które cechują się większą trwałością oraz dodatkowo estetycznie wyglądają.

Charakterystyka

Deski o przeznaczeniu zewnętrznym zazwyczaj powstają z gatunków drzew cechujących się dużą twardością. Dodatkowo, materiał powinien również być wysoce oporny na działanie grzybów. W przypadku zastosowania tarasowego musi cechować się także niską ścieralnością. Dlatego najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne oraz drzewa, które rosną w skrajnych warunkach atmosferycznych. Chociaż śmiało możemy także zdecydować się na nasze rodzime drewno, które posiada również wiele pożądanych właściwości. Zwiększyć trwałość drewna pomoże jego odpowiednia impregnacja. Deski zewnętrzne mogą mieć grubość od 19 do 45 mm. Ich szerokość zaś będzie wynosić od 2,4 do nawet 5,5 metra długości. Deski ryflowane w odróżnieniu od tych gładkich posiadają charakterystyczne wąskie rowki umieszczone na całej długości deski. Spośród rodzajów desek ryflowanych wymienia się te głęboko ryflowane (o najlepszych właściwościach antypoślizgowych), a także deski o mniejszym ryflowaniu (z zagłębieniami umieszczonymi w centralnej części deski). Powszechnie stosowana jest praktyka, że dwie strony deski ryflowane są w odmienny sposób.

Uniwersalność

Deski ryflowane mają zastosowanie nie tylko tarasowe. Estetycznie wygląda umieszczenie deski o takiej samej strukturze do wykończenia elementów sąsiadujących z tarasem, bądź znajdujących się w jego pobliżu. Częste jest więc wykorzystanie deski ryflowanej do stworzenia drewnianej elewacji domu lub podbitki dachowej, a także służy ona jako materiał wykończeniowy domków o przeznaczeniu letniskowym lub altanek ogrodowych. Nie trudno się dziwić szerokiemu wykorzystaniu deski ryflowanej, jeżeli znana jest ona ze swoich właściwości użytkowych. Żłobienia znajdujące się na powierzchni deski umożliwiają szybsze i sprawniejsze odprowadzanie wody. Mniej śliska powierzchnia jest bezpieczniejsza w przypadku zastosowania podłogowego. W pozostałych przypadkach, ryflowanie zagwarantuje mniejszą podatność na wypaczanie się desek. Rowki o węższej lub drobniejszej strukturze pomagają zamaskować też ewentualne uszkodzenia powstałe w wyniku użytkowania oraz związane z naturalnymi niedoskonałościami materiału.

Podsumowanie

Deski ryflowane nadają się znakomicie nie tylko jako materiał o przeznaczeniu tarasowym, lecz także sprawdzą się w roli paneli elewacyjnych z drewna czy posłużą podczas tworzenia konstrukcji altanek lub drewnianych domków. L.Dom (www.domyjakzbali.pl) to firma zajmująca się produkcją elewacji drewnianych z desek oraz bali.

15 grudnia 2015

Pozycjonowanie strony zapewnia Lab Interactive

Copyright 2015 Lab Interactive